Nieuwsbrief september 2025

Bij Ruland Architecten zit onze kennis in het vernieuwen én behouden. We hebben ervaring met nieuwbouw, herontwikkeling en monumenten. Verduurzaming speelt altijd een grote rol: met vernieuwende technologieën in relatie tot behoud van het erfgoed. Centraal in onze aanpak staat het versterken van het eigen karakter van het monument – van projectontwikkeling tot productontwikkeling.

Innovatief energieconcept

De HTMU-loods in Utrecht is een ‘stoer’ industrieel gebouw waarin de tijdlagen en geschiedenis van de nieuwe wijk Wisselspoor naar voren komen. De loods is daarom bestemd als hotspot voor de wijk en het Spoorpark. In opdracht van Primestone Development heeft Ruland Architecten short-stay appartementen als programma aan de HTMU-loods toegevoegd. Door deze bovenop de bestaande loods te plaatsen blijft de loods als grote herkenbare ruimte behouden en open voor een nieuw programma voor de buurt. Tegelijkertijd ontstaat zo een haalbaar en realistisch plan voor herstel van het karakteristieke gebouw. De nieuwe functies in de HTMU-loods hebben een andere energie- en watervraag dan de oorspronkelijke treinenherstelloods. Een combinatie van zonnepanelen op het dak en aan de gevel levert de benodigde energie, die wordt opgeslagen in twee batterijen: één voor elektrische en één voor thermische energie. Dankzij innovatieve technologieën wordt de totale energievraag vanuit het net beperkt tot slechts 12%, waardoor een uitbreiding van de bestaande netaansluiting voor de herontwikkeling van de HTMU-loods niet nodig is. Daarnaast vermindert een combinatie van regen- en grijswaterzuivering, gekoppeld aan een geïntegreerd managementsysteem, het watergebruik van de nieuwe functies in de HTMU-loods met ruim 75%. Het energieconcept is ontwikkeld door Circl Technologies en wordt via deze link nader toegelicht.

Ouderenzorg in Oudenbosch

Twee rijksmonumentale herenhuizen en een grote binnentuin zijn het decor voor de ontwikkeling van  een zorgcomplex in Oudenbosch. In opdracht van Primestone Development heeft Ruland Architecten een plan met 38 woningen rondom een binnenhof ontworpen. Bekijk de film om te ontdekken hoe moderne kleinschalige zorg in het oude dorpshart tot leven komt.

Oog voor toekomst en verleden

Station Valkenburg is het oudste stationsgebouw van Nederland. Voor dit bijzondere gebouw heeft Ruland Architecten, in samenwerking met Peutz en bouwkosten- adviseur Heijneman, vier toekomstscenario’s opgesteld. Hierbij is niet alleen gekeken naar energiebesparing en groot onderhoud, maar ook naar de reconstructie van het oorspronkelijke dak en de oorspronkelijke kleuren. Het doel is helder: het karakteristieke gebouw verduurzamen én de oorspronkelijke uitstraling terugbrengen. Maar voorzichtigheid is geboden aangezien het station is opgetrokken uit mergelsteen, een bijzonder en kwetsbaar bouwmateriaal. Na-isoleren van de gevels kan leiden tot veel schade bij vorst-dooicycli. Met zorgvuldige keuzes wordt het gebouw klaar gemaakt voor de toekomst, zonder het verleden geweld aan te doen.

Binnenkomen met vakmanschap

De voorgevel van station Haarlem is een eersteklas visitekaartje van de spoorwegen naar de stad. Het gebouw is een van de meest iconische monumentale stations uit de 20e eeuw en geliefd als decor voor films in historische setting. De later aangebrachte automatische schuifdeuren vielen in deze art-nouveau gevel behoorlijk uit de toon. Reconstructie van de oorspronkelijke deuren aan de hand van archiefonderzoek maakt het rijke gevelbeeld weer compleet en geeft meer ruimte aan de doorstroom van reizigers.

Kleuren uit het lab

Het terugbrengen van historische kleuren is een van de aspecten om het oorspronkelijke karakter van een gebouw te herstellen. Ruland Architecten werkt hierbij samen met ervaren onderzoekers die werken volgens de richtlijnen van de RCE en ERM, ondersteund door laboratoriumonderzoek. Aan de hand van de onderzoeksresultaten kiezen we voor een passende interpretatie, waarbij vaak wordt teruggegrepen op het oorspronkelijk palet, maar soms ook op latere perioden. Een enkele keer worden er geen oudere lagen gevonden en gaan we op zoek naar een kleur die aansluit bij de periode en architectuur van het gebouw.

Hervonden harmonie

Station Schin op Geul is een van de stations waarbij we samen met Stichting Restauratie Atelier Limburg en NS Stations op zoek zijn gegaan naar het kleurenpalet van de oorspronkelijke architect Van Heukelom. De gevonden tinten groen en geel sluiten aan bij de oude tegeltableaus en brengen kleur, sfeer en harmonie terug.

Alles werkt volgens p(l)an

Een standaard permanente onderhoudsvoorziening op station Geldermalsen zou het rijksmonument behoorlijk ontsieren. Daarom ontwikkelt Ruland Architecten in samenwerking met NS Stations, aannemer Oome Raamsdonk, ingenieursbureau Coenradie en 3DPrintLab een subtiele en unieke oplossing: een met staal verstevigde uilenpan waarvanuit de aanlijnbeveiliging kan worden gekoppeld.

© Ruland Architecten